Congreso Euroamericano de Dereito e Política

Programa


Luns, 16 de abril


Hora Actividade
20.00

Recepción institucional na Vicerreitoría do Campus de Ourense (4º andar do Edificio de Ferro)


Martes, 17 de abril


Hora Actividade
09.15

Recepción e acreditación

09.45

Inauguración do Congreso: Mesa de autoridades
Sala: Sala Emilia Pardo Bazán (Edificio de Ferro)

10.30

Conferencia inaugural: "Política e Ciencia Política"
D. Argimiro Rojo Salgado
Catedrático de Ciencia Política da Universidade de Vigo
Presenta: Mónica López Viso (UVIGO)
Sala: Sala Emilia Pardo Bazán (Edificio de Ferro)

11.45

Pausa Café

12.00

Mesa redonda: “Dereitos Fundamentais e desenvolvemento sostible”
Ana Garriga Domínguez (UVIGO)
Fernando Alañón Olmedo (Maxistrado TSX de Galicia)
Werson Franco Pereira Rego (Maxistrado do Tribunal de Xustiza do Estado de Río de Xaneiro)

Moderador: Sergio De Mattos Pauseiro (UFF)
Sala: Sala Emilia Pardo Bazán (Edificio de Ferro)

14.00

Comida

17.00

Recepción institucional no Salón Noble da Casa Consistorial

19.30

Visita cultural guiada á cidade de Ourense
Visita cultural guiada á exposición “In Tempore Sueborum”
Lugar: C.C. Marcos Valcárcel, Igrexa Santa María Nai e Museo Municipal (Ourense)
Organiza: Alcaldía de Ourense.


Mércores, 18 de abril


Hora Actividade
09.00

Grupos de Traballo (Paneis)

11.45

Pausa Café

12.00

Mesa redonda: “Gobernanza Política e Dereito en Europa e Sudamérica”
Paloma Román Marugán (UCM)
Wladimir Corrêia Brito (UMinho)
Enrique José Varela Álvarez (UVIGO)

Moderador: Alvaro Xosé López Mira (UVIGO)
Sala: Sala Emilia Pardo Bazán (Edificio de Ferro)

14.00

Comida

15.45

Visita cultural e turística á provincia de Ourense: Baixa Limia
Saída en autocar desde o Edificio de Ferro. Regreso ás 20:00 h
Organiza: Inorde – Deputación de Ourense.


Xoves, 19 de abril


Hora Actividade
09.00

Grupos de Traballo (Paneis)

  • PANEL 07
    Sala: Sala Emilia Pardo Bazán (Edificio de Ferro)
11.45

Pausa Café

12.00

Mesa redonda: “Unión europea e América do Sur, relacións políticas e cooperación”
Antonio Carlos Pereira Menaut (USC)
Eduardo Manuel Val (UFF)
Clodomiro José Bannwart (UEL)

Moderador: Constantino Cordal Rodríguez (UVIGO)
Sala: Sala Emilia Pardo Bazán (Edificio de Ferro)

14.00

Comida

16.00

Grupos de Traballo (Paneis)

  • PANEL 08
    Sala: Sala Emilia Pardo Bazán (Edificio de Ferro)

  • PANEL 09
    Sala: Aula 0.01 (Edificio de Ferro)

17.45

Pausa Café

18.00

Conferencia de clausura
Gilvan Luiz Hansen
Prof. Titular de Filosofía do Dereito da Universidade Federal Fluminense
Sala: Sala Emilia Pardo Bazán (Edificio de Ferro)

19.00

Saída en autocar á cea de clausura desde o Edificio de Ferro. Visita á vila de Allariz.

20.45

Cea de clausura no restaurante Castillo de Maceda (previa inscrición)


Venres, 20 de abril


Hora Actividade
10.30

Visita ao Museo Arqueolóxico

12.30

Saída ás Termas de Outariz no Tren Turístico


* Para asistir a todas las actividades culturales es necesario inscribirse en la Secretaría del Congreso sita en el Sotano de la Facultad de Ciencias de la Educación (al lado de la Sala Emilia Pardo Bazán).



Descargar programa académico e cultural

Descargar listaxe completa de comunicacións aceptadas en paneis


Organizadores



Colabora